Najstarsza płaskorzeźba Majów

Amerykańscy i gwatemalscy archeolodzy, którzy badają położoną w głębi gwatemalskiej dżungli starożytną metropolię Majów El Mirador, odkryli najstarszą znaną nam płaskorzeźbę będącą dziełem tego ludu.

Płaskorzeźba z około 300 r. p.n.e. przedstawia bóstwa Ixbalanque i Hunapú pływające w rzece. Odkrycie jest niezwykle cenne, gdyż pozwala przesunąć datowanie początków sztuki i religii Majów o 100-150 lat wstecz.

– To wspaniałe dzieło sztuki pokazuje, że Majowie w tych czasach nie byli zwykłymi wieśniakami, ale rozwinęli już zaawansowaną cywilizację i to wcześniej niż dotąd sądziliśmy – mówił na sobotniej konferencji prasowej kierownik zespołu archeologów Richard Hasen.

Płaskorzeźba ma cztery metry długości i trzy metry wysokości. Wykonana jest z wapienia i stiuku.

Zdaniem naukowców przedstawia ona mit o stworzeniu świata opisany w księdze Popol Vuh. Dotąd podejrzewano, że mit ten powstał już po hiszpańskim podboju pod wpływem opowieści chrześcijańskim misjonarzy. Płaskorzeźba świadczy, że Majowie znali go zanim nawet chrześcijaństwo powstało.

Na podstawie AFP (po niemiecku) i La Prensa Grafica (po hiszpańsku). Dwa zdjęcie możecie obejrzeć w angielskojęzycznym Guatemala Times. Polecam też galerię zdjęć i rysunków El Mirador.

El Mirador, w którym odkryto płaskorzeźbę, znamy wciąż dość słabo. Wystające z dżungli wielkie, zarośnięte góry w kształcie piramid odkryto w 1926 roku, ale pierwsze prace badawcze przeprowadzono dopiero w latach 60. Regularne badania archeologiczne El Mirador zaczęto w 1978 r. Są one bardzo kosztowne i uciążliwe, gdyż miasto leży w trudno dostępnym rejonie Gwatemali.

Jak na razie badania ujawniły, że El Mirador było niegdyś wielką metropolią zamieszkaną przez 80 tys. ludzi. W mieście stało około 30 kompleksów świątynnych w kształcie piramid z trzema szczytami, które teraz przypominają góry. Największy z nich nazwany La Danta miał 72 m wysokości i 2800 tys. m sześć. objętości, co czyni go największą piramidą świata (piramida Cheopsa ma 2600 tys. m sześć. objętości, choć jest dwa razy wyższa).

El Mirador jest dużo starsze niż inne wielkie miasta Majów: Tikal, Copan, Palenque czy Chichen Itza. Jego początki sięgają VI w. p.n.e. Nic więc dziwnego, że to w nim odkryto najstarszą znaną płaskorzeźbę Majów. Największy rozwój miasto przeżywało od III w. p.n.e. do I w. n.e., po czym zostało porzucone.

Władze Gwatemali zamierzają stworzyć w El Mirador park turystyczny. Na razie ta jedna z najwspanialszych metropolii Majów prawie w ogóle nie przyciąga turystów. By się do niej dostać trzeba zorganizować śmigłowiec albo maszerować dwa dni przez dżunglę.

Najnowsze odkrycia związane z Majami