Drewniane sarkofagi z Sakkary

Żadne stanowisko archeologiczne nie pojawia się w Archeowieściach tak często jak Sakkara w Egipcie. Na ogromnym starożytnym cmentarzysku, którego główny punkt stanowi piramida Dżesera, archeolodzy co chwilę odkrywają nowe skarby przeszłości. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do Japończyków.

Naukowcy z Kraju Kwitnącej Wiśni odkopali grobowiec z czterema drewnianymi sarkofagami sprzed 3300-2300 lat.

W grobowcu znajdowały się też drewniane kanopy (pojemniki na wnętrzności zmarłego) oraz cztery pudełka na figurki uszebti – miniaturowe figurki sług mających pracować za zmarłego w życiu pośmiertnym.

Niestety Japończycy mieli nieszczęście w szczęściu. Sarkofagi okazały się bowiem puste. Zdaniem specjalistów brak mumii, to efekt działalności starożytnych rabusiów. Na pocieszenie odkrywcy mogą być dumni z dużej urody malowanych czarną i żółtą farbą antropomorficznych sarkofagów.

Jedno z pudełek na figurki uszebti nie było nigdy otwierane. Niestety, okazało się, że wszystkie schowane w nim rzeźby są połamane. Pudełko należało do mężczyzny imieniem Tut Baszu. Był on też właścicielem jednego z sarkofagów.

Na podsatwie depeszy Reutersa. Koniecznie obejrzyjcie zdjęcia.

Aktualizacja
Jak wyczytałem w depeszy agencji AFP Japończycy są przekonani, że grobowiec należał do Isisnofret, prawnuczki Ramzesa II.

Tags: