Pierwsza w historii trójwymiarowa inwentaryzacja świątyni Hatszepsut

Specjaliści z firmy Leica Geosystems z Warszawy we współpracy z Politechniką Wrocławską dokonają pierwszej w historii, trójwymiarowej inwentaryzacji świątyni królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie. Posłuży do tego jeden z najnowocześniejszych na świecie skanerów laserowych – informuje Waldemar Kubisz z Leica Geosystems.

hatshetsup-temple-1by7

Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0. Autor: Ian Lloyd

– Skanowanie laserowe 3D jest obecnie stosowane na całym świecie w budownictwie i architekturze, inżynierii przemysłowej, geodezji, ochronie zabytków i archeologii, w kryminalistyce i wielu innych dziedzinach – mówi Kubisz.

Dodaje, że skanowanie laserowe jest niezastąpione, gdy trzeba szybko wykonać inwentaryzację obiektu, którego dokumentacja nie istnieje lub jest nieaktualna. Technologia pozwala w szybki, dokładny i bezpieczny sposób pozyskać dane do wytworzenia trójwymiarowego modelu.

Wykonanie pełnej wizualizacji obiektu możliwe jest poprzez integrację chmury punktów zebranych przez trójwymiarowy skaner ze zdjęciem cyfrowym danego obiektu.

Prace w terenie rozpoczną się na przełomie lutego i marca i potrwają ok. 9 dni.

Polsko-egipska misja archeologiczno-konserwatorska, działająca pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, obecnie kierowana przez dra Zbigniewa Szafrańskiego, od kilkudziesięciu lat odrestaurowuje świątynie egipskiej królowej Hatszepsut.

Więcej w Nauce w Polsce.