Odnaleźli wczesnośredniowieczną Iławę?

Spory pagórek w środku szprotawskiego parku może być grodem, w którym Bolesław Chrobry przywitał Ottona III – donosi „Gazeta Lubuska„.

e-90

Wizualizacja wzgórza w Szprotawie kryjącego najpewniej pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu. Autor: Jan Ryszawy.

Na przełomie X i XI w. Iława była ważnym grodem na zachodnich rubieżach Śląska. Teraz jest zachodnią dzielnicą Szprotawy. Mimo, że istnienie wczesnośredniowiecznego grodu jest poświadczone w dokumentach, to dotąd archeologom nie udało się odkryć jego pozostałości.

W grudniu ubiegłego roku zbadali pagórek o powierzchni 4 ha zwany Grodem Chrobrego. To jedno z kilku miejsc w Szprotawie i okolicach, które wskazywano jako możliwą lokalizację dawnej Iławy. Już w 1996 r. archeolodzy sprawdzali dwa z nich, ale wynik był negatywny. Teraz jest inaczej.

W wykopie sondażowym znaleźli odłamki ceramiki datowanej na wczesne średniowiecze. Jest więc całkiem prawdopodobne, że wzgórze jest pozostałością po szukanym od lat grodzie. Jednak by uzyskać pewność, że rzeczywiście jest to gród z X/XI w. będą konieczne dalsze badania.

Niemiecki biskup Thietmar napisał w swojej kronice, że w 1000 roku Bolesław Chrobry przywitał cesarza Ottona III w przygranicznym grodzie Ilva. Od dawna jest on identyfikowany właśnie z leżącą na Bobrem Iławą, która chroniła zachodnią granicę Śląska.

Wykopaliskom w Grodzie Chrobrego patronował Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk Oddział we Wrocławiu. Kierował nimi Mariusz Łesiuk.

ilawa

Położenie grodu w Iławie (w centrum mapy). Ilustracja na licencji Creative Commons. Autor: Poznaniak