Będzie rekonstrukcja średniowiecznego grodu w Santoku

Zapomniany średniowieczny gród w Santoku (Lubuskie) ma zostać zrekonstruowany. Dzięki temu ma stać się atrakcją turystyczną w regionie.

Rekonstrukcja grodu to inwestycja gminy Santok, ale współpracę i doradztwo merytoryczne ma zapewnić Muzeum Lubuskie w Gorzowie. – Będzie to rekonstrukcja dopasowana do wyobrażeń, ale na pewno nie komercyjna. Odrestaurowany gród ma przypominać o grodzie istniejącym w średniowieczu. Jeśli ta inicjatywa dojdzie do skutku, na pewno my jako muzeum w niej pomożemy – powiedział PAP dyrektor Muzeum Lubuskiego Wojciech Popek.

Osada obronna pod nazwą Santok powstała w VIII wieku w widłach Warty i Noteci. Stanowiła ona ośrodek gospodarczy i polityczny ziem położonych nad dolną Wartą. Santok otaczała palisada, która strzegła przejścia przez rzekę z Poznania do Szczecina. Około X w., prawdopodobnie w czasie walk Mieszka I z Pomorzanami, osada spłonęła. Na pogorzelisku wybudowano gród i podgrodzie, które stały się jednym z najważniejszych obronnych ośrodków pogranicznych na północno-zachodnich ziemiach polskich.

Grodzisko aktualnie jest niewielkim, zadrzewionym pagórkiem wśród podmokłych łąk. Ostatnie prace wykopaliskowe prowadzone przez Instytut Archeologii PAN w Poznaniu odbyły się w maju i w czerwcu 2008 r. Archeolodzy zajmowali się wnętrzem grodziska. Badania potwierdziły istnienie 12 warstw osadniczych pochodzących z VIII-XIV wieku.

Pieniądze na rekonstrukcję średniowiecznego grodu w Santoku mają pochodzić z Programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej, który ma w budżecie 50 milionów euro do rozdysponowania. Projekt rekonstrukcji będzie gotowy w czerwcu.

Więcej w depeszy PAP, którą znalazłem na stronach Gazety Wyborczej.