Pierwsze walenie rodziły na lądzie

Pierwsze zamieszkujące Ziemię walenie rodziły swoje potomstwo na lądzie – dowodzą naukowcy z amerykańskiej Narodowej Fundacji Nauki. Mają o tym świadczyć szczątki odkryte na terenie Pakistanu.

Liczące 47,5 miliona lat pozostałości pradawnych, lądowo-morskich waleni naukowcy odkryli w latach 2000 oraz 2004, lecz obszerne dane na ich temat opublikowali dopiero teraz. Jak tłumaczy H. Richard Lane, kierownik projektu związanego z badaniem znalezisk, to niezwykłe odkrycie umacnia nasze przekonanie, że współczesne walenie wywodzą się od swoich lądowych przodków.

– Kiedy pierwszy raz zobaczyliśmy małe zęby, pomyśleliśmy, że mamy do czynienia z niewielkim dorosłym waleniem, ale gdy odsłanialiśmy resztę znaleziska zauważyliśmy żebra, które był zbyt duże, by pasować do tych zębów – tłumaczy Philip Gingerich, szef zespołu pracującego przy wykopaliskach. – Pod koniec dnia zdaliśmy sobie sprawę, że odnaleźliśmy samicę walenia wraz z płodem.

Gatunek, do którego należały odnalezione organizmy, został nazwany Maiacetus inuus. Pierwsza część nazwy oznacza „walenią matkę”, zaś druga pochodzi od imienia rzymskiego boga płodności.

O tym, że odkryte zwierzęta rodziły młode na lądzie, ma świadczyć położenie płodu w łonie matki. Był on skierowany głową w kierunku pochwy, zupełnie jak u ssaków lądowych, lecz nie jak u żyjących obecnie waleni. Analizy szkieletu wskazują, że były dużo lepszymi pływakami niż chodziarzami. Podczas wypraw na ląd opierały się najpewniej tylko na przednich kończynach, co uniemożliwiało im dalekie wędrówki.

Więcej w Kopalni Wiedzy. Polecam też informację sprzed trochę ponad roku: Jelonek przodkiem waleni.

Tags: