Niebywale stare zwierzęta

W południowym Omanie na Półwyspie Arabskim naukowcy natrafili na najstarsze znane pozostałości zwierząt na Ziemi. Znajdowały się one w skałach sprzed 635 milionów lat. Odkrycia dokonał międzynarodowy zespół kierowany przez badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego oraz MIT.

spongecolorcorrect

Czapki z głów Homo sapiens. Gąbki są na Ziemi od ponad 600 milionów lat. Zdjęcie na licencji GNU FDL. Autor: Dlloyd.

Na szczątki pradawnych zwierząt naukowcy natrafili dzięki wykryciu niespodziewanie wysokiego stężenia sterydów. Jak się okazało wytworzyły je gąbki, które są jedną z najprostszych form wielokomórkowych zwierząt.

Odnalezione pozostałości pradawnych zwierząt są dowodem na to, że pierwsze organizmy wielokomórkowe pojawiły się na Ziemi co najmniej 100 milionów lat przed tzw. eksplozją kambryjską, która uchodzi za przełomowy moment ewolucji. Doszło wówczas do gwałtownego przyśpieszenia powstawania nowych gatunków, szczególnie tych wielokomórkowych. Oczywiście była to eksplozja w rozumieniu geologicznym. Trwała bowiem kilkadziesiąt milionów lat.

Jak podkreślają naukowcy odkrycie pozwala przypuszczać, że ewolucja wielokomórkowych organizmów zaczęła się wcześniej niż dotąd przypuszczano.

Na podstawie informacji prasowej Uniwersytetu Kalifornijskiego. Odkrycie opisano również w Nature.

Tags: