Najstarsze ludzkie włosy

Naukowcy odkryli najstarsze znane ludzkie włosy. Znaleźli je w skamieniałych odchodach (tzw. koprolitach) hieny, które wykopali w pobliżu słynnych południowoafrykańskich jaskiń Sterkfontein, zwanych „kolebką ludzkości” ze względu na liczne odkrycia szczątków pradawnych ludzi.

Odkryte włosy mają jakieś 195-257 tys. lat. Najstarsze dotychczas znane ludzkie włosy miały tylko 9 tys. lat. Pochodziły z chilijskiej mumii.

Skąd ludzkie włosy znalazły się w odchodach hieny? Jak tłumaczą naukowcy „ludzie znajdowali się niegdyś niżej w łańcuchu żywieniowym niż teraz”. Zdaniem uczonych hieny najpewniej natknęły się na ciało naszego przodka. Dodają jednak, że te padlinożerne zwierzęta polują czasami na całkiem spore ssaki (np. pawiany), gdy muszą wykarmić młode.

Kępka 40 włosów znajdowała się w jednym koprolicie. Badania wykazały, że na pewno należą do przedstawiciela naczelnych. Ludzkie włosy sa do nich najbardziej podobne.

Nie ma jednak pewności, do którego gatunku ludzi należał właściciel włosów. W grę wchodzą Homo sapiens, który w tym okresie pojawił się na świecie, Homo heidelbergensis, którego czas właśnie się kończyły, a także jakiś zupełnie nieznany nam gatunek.

Naukowcom nie udało się uzyskać z włosów DNA. Liczą jednak, że kiedyś dopisze im szczęście, ponieważ w rejonie Sterkfontein jest jeszcze dużo koprolitów.

Wyniki badań ukazały się w Journal of Archaeological Science. Skorzystałem z tekstu w National Geographic.