Wrak z tysiącami złotych monet

Około 100 tysięcy portugalskich monet ze złota i do 100 dział z brązu znajduje się we wraku HMS Victory, który na dnie Kanału La Manche odkryła spółka Odyssey Marine Exploration.

hms_victory_sinking

Peter Monamy „Zatonięcie HMS Victory

Brytyjski okręt poszedł na dno 4 października 1744 r. z co najmniej 900 osobami na pokładzie. Był największym i najpotężniej uzbrojonym okrętem swych czasów.

Specjalizująca się w poszukiwaniu wraków spółka z Florydy natknęła się na pozostałości Victory przypadkiem podczas poszukiwania innych zatopionych okrętów.

Odkrywcy nie podali oczywiście dokładnej lokalizacji wraku. Ujawnili tylko, że znajduje się on na głębokości 100 metrów około 80 kilometrów od rejonu, w którym miał zatonąć. Przez wiele lat podejrzewano, że Victory wpadł podczas sztormu na skały niedaleko wyspy Alderney.

W maju 2007 r. Odyssey ogłosił odkrycie w wodach Atlantyku wraku, z którego wydobył 17 ton srebrnych monet. Skarb oszacowano na 500 mln dolarów. Działania spółki wywołały bardzo ostrą reakcję Hiszpanii, która uznała, że to wrak hiszpańskiego galeonu.

W przypadku HMS Victory brytyjskie władze już oświadczyły, że bez ich zgody nie wolno podejmować na odkrytym wraku żadnych prac.

Na podstawie Yahoo/AP.