Triceratopsy walczyły jak jelenie

Słynne rogate dinozaury – triceratopsy – używały swoich imponujących kostnych narośli do walki, podobnie jak to robią współczesne jelenie.

triceratops_skeleton_senckenberg

Szkielet triceratopsa z muzeum Senckenberg we Frankfurcie nad Menem. Wyraźnie widać dwa ogromne rogi i potężny kołnierz kostny. Trzeci – znacznie mniejszy róg – położony jest nad nosem. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5. Autor: EvaK

Zespół naukowców, którym kierował Andrew Farke z Muzeum Paleontologii Raymonda M. Alfa w Kalifornii przebadał czaszki 53 triceratopsów, poszukując na ich części zwanej kością łuskową śladów po ciosach zadanych przez uzbrojonych w rogi przeciwników.

Okazało się, że kości łuskowe triceratopsów miały dziesięciokrotnie więcej takich uszkodzeń niż kości ich krewniaków centrozaurów. Naukowcy do porównań wybrali centrozaury, gdyż umieszczenie ich pojedynczego rogu nie sprzyja używaniu go do walki w odróżnieniu od rogów triceratopsów, które bardzo łatwo mogą pełniać rolę podobną do rycerskich kopii.

centrosaurus_bw

Centrozaur. Rysunek na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Unported. Autor: Arthur Weasley

Zdaniem naukowców najbardziej prawdopodobną przyczyną tak wielu uszkodzeń są walki między triceratopsami toczone np. o samice. Naukowcy podkreślają, że wyniki ich badań w żaden sposób nie obalają teorii, że rogi były ozdobą. Jak powiedział Farke rogi mogły mieć bowiem kilka funkcji.

Wyniki badań ukazały się w PLoS ONE. Opisał je tez m.in. National Geographic.

Polecam też Seksi rogi dziwacznego dinozaura.