Starożytna osada i okopy III Rzeszy

Pozostałości osady należącej do przedstawicieli kultury wielbarskiej (I – V w. n.e.) identyfikowanej przez niektórych archeologów z Gotami, skupiska krzemieni z okresu neolitu i fortyfikacje sprzed 65 lat odnaleźli archeolodzy podczas ostatniego sezonu badań na stanowisku archeologicznym w Gościkowie (gm. Świebodzin, woj. lubuskie) na trasie planowanej drogi ekspresowej S3.

To dzięki ratowniczym badaniom, które trwają od ostatniej dekady archeolodzy zmienili swoje poglądy dotyczące rozprzestrzenienia kultury wielbarskiej.

– Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, iż osadnictwo tej kultury nie występuje aż tak bardzo na zachód. Znane były tylko pojedyncze stanowiska. W ostatnich latach okolice Świebodzina były miejscem licznych prac wykopaliskowych związanych z budową autostrady A2 oraz drogi ekspresowej S3. W trakcie wykopalisk okazało się, że osadnictwo kultury wielbarskiej jest dość intensywne na tym obszarze. Rozpoznano nowe stanowiska m.in. w Wilenku, Myszęcinie czy Jordanowie. Do tej listy należy dopisać Gościkowo – wyjaśnia Michał Sip z fundacji Patrimonium, kierujący badaniami w Gościkowie.

Odkryte transzeje wchodziły w skład tzw. Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU). Niemcy rozpoczęli jego budowę w latach 30. XX wieku celem zabezpieczenia granicy.

Więcej w Nauce w Polsce.