Dziesiątki tysięcy tabliczek z japońskiego pałacu

Kilkadziesiąt tysięcy zapisanych drewnianych tabliczek z epoki Nara (710-794) odkryli archeolodzy w pozostałościach cesarskiego pałacu Heijo w Narze.

To największe takie znalezisko w ruinach tego pałacu. W miejscu, w którym znaleziono tabliczki, znajdowały się ponad 1200 lat temu ważne biura administracji państwowej. Dlatego naukowcy liczą, że niektóre tabliczki kryją istotne informacje.

Dotychczas naukowcy odkryli w pałacu Heijo 50 tysięcy tabliczek zwanych przez miejscowych archeologów mokkan. Na największą grupę – 13 tysięcy – natrafili w 1966 r. Najnowsze odkrycie jest więc wyjątkowe.

Tabliczki znajdują się w ogromnym wysypisku o rozmiarach 10 na 7 metrów i głębokości do 1 metra.

Większość tabliczek jest w kawałkach. Na jednej z lepiej zachowanych naukowcy odczytali tekst dotyczący jednego ze strażników cesarza. Znajdowała się na niej data wskazująca na 771 r. n.e.

Największy zbiór tabliczek odkryto w Narze w 1989 r. Było ich 74 tysiące.

Na podstawie The Manichi Daily News.

Mokkan (zdjęcie) to drewniane tabliczki, na których pisano maczanym w tuszu pędzlem. Były powszechnie używane w epoce Nara przez cesarskich urzędników. Archeolodzy znaleźli ich już łącznie około 320 tysięcy. Ich odczytywanie jest bardzo żmudne, gdyż większość jest uszkodzona, podgniła bądź połamana. Dlatego naukowcy poznali na razie treść tylko około 10 tysięcy tabliczek.