Niezwykle stary mózg z jaskini w Armenii

W armeńskiej jaskini Areni, tuż przy granicy z Iranem, archeolodzy odkryli pozostałości po ludziach, którzy żyli tam gdzieś od 6200 do 5900 lat temu.

Wśród znalezisk były trzy czaszki 12-14 letnich dziewczynek złożone w jednej z nisz jaskini. Ślady na dwóch czaszkach wskazują, że dziewczynki zginęły od ciosu czymś na kształt maczugi. Największą sensacją jest jednak skurczony mózg, który zachował się w jednej z czaszek.

– Znaleziony mózg jest najstarszym w Starym Świecie – mówi Gregory Areshian z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Starsze znaleziono tylko na Florydzie. Jak informują naukowcy wciąż widać naczynia krwionośne na jego powierzchni. Uczeni pobrali z nich już płytki krwi do dalszych badań.

Zachowanie się tego organu to niezwykłe zdarzenie, gdyż zazwyczaj mózg rozkłada się niezwykle szybko. Ten z Armenii przetrwał dzięki stałej temperaturze jaka panowała w jaskini i dużej suchości.

Inne znalezione przedmioty wskazują na to, że w jaskini wytwarzano wino. Jest to m.in. miednica długości dwóch metrów, wokół której znajdowały się duże dzbany oraz pozostałości po winogronach.

Oprócz tego archeolodzy znaleźli noże z metalu, nasiona z około 30 rodzajów owoców, pozostałości po licznych zbożach, linę i kawałek tkaniny.

Na podstawie Science News.

Tags: ,