Pobojowisko pełne rzymskiej broni (aktualizacja)

Duże ilości rzymskiej broni odnaleźli archeolodzy na pobojowisku z III w. znajdującym się w rejonie Getyngi w landzie Dolna Saksonia.

Odkrycie jest intrygujące, bo wedle naszej wiedzy od klęski w Lesie Teutoburskim w 9 roku n.e. rzymskie wojska nie zapędzały się tak daleko w głąb Germanii.

Archeolodzy wydobyli w ciągu ostatnich trzech miesięcy 600 zabytków. W większości jest to starożytna broń. Ich zdaniem nie ma wątpliwości, że w miejscu, w którym znaleźli zabytki, doszło do sporej bitwy.

Niemieccy naukowcy mówią, że odkrycie może zmienić nasz pogląd na ten okres, gdyż wskazuje na dużą rzymską operację w głębi Germanii. Jednak w dotychczasowych doniesieniach nie ma żadnych informacji, które pozwoliłyby wykluczyć, że było to starcie dwóch armii germańskich dysponujących dużymi ilościami rzymskiej broni, co nie byłoby niezwykłe.

Szczegóły odkrycia zostaną podane na poniedziałkowej konferencji.

Na podstawie The Local i Spiegel Online.

Aktualizacja
Na poniedziałkowej konferencji dowiedzieliśmy się, ze do bitwy doszło gdzieś między 180 a 260 rokiem. Niemieccy archeolodzy szacują, że brało w niej udział do 1000 Rzymian. Przedmioty znaleźli na terenie o wymiarach 1500 na 500 m.

Guenther Moosbauer z uniwersytetu w Osnabrueck, który specjalizuje się w stosunkach rzymsko-germańskich podejrzewa, że mógł to być rzymski legion, który szukał na Germanach zemsty za wypchnięcie w 235 roku rzymskich wojsk za Limes Germanicus.

Najciekawsze jednak jest to, że niemieccy archeolodzy znaleźli na pobojowisku kilka pocisków z balisty, a więc machiny miotającej, której wedle naszej wiedzy Germanie nie używali.

Na podstawie AP (zdjęcia).

Przyznam, że konferencja nie rozwiała moich wątpliwości. Mam wrażenie wielkiej lekkości w wysuwaniu tez. Trudno mi sobie wyobrazić samotny oddział Rzymian pchający się wiele dni w głąb Germanii. I pewno w ogóle wyśmiałbym Niemców, gdyby nie te pociski z balisty. Jednak czy możemy mieć stuprocentową pewność, że jacyś Germanie nie zdobyli i nie używali kilku balist? Wszak większość rzymskich balist była stosunkowo niewielkimi urządzeniami. A nikt mi nie wmówi, że Germanie nie potrafiliby ich obsługiwać. Zwłaszcza ci, którzy przez wiele lat slużyli w rzymskiej armii.

Koniecznie przeczytaj kolejną aktualizację.