Tajemnicza piramida dziełem zapomnianej kultury?

W Huapalcalco w meksykańskim stanie Hidalgo znajduje się piramida, której naukowcy nie potrafili przypisać żadnej kulturze. Jej cechy nie pasowały ani do budowli kultury Teotihuacan, ani do dzieł Tolteków.

huapalcalco1

Tajemnicza piramida z Huapalcalco. Zdjęcie na licencji GNU FDL. Autor: JesusMX.

Zdaniem archeologa Carlosa Hernándeza z Meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii jest ona dziełem nierozpoznanej dotąd kultury.

Archeolog wskazuje, że piramida nie jest jedynym archeologicznym ewenementem tego regionu. W ciągu ostatnich 15 lat znaleziono trochę rzeźb z kamienia i stiuku, których naukowcy nie potrafili przyporządkować żadnej znanej kulturze. Niektórzy zaczęli nawet uważać, że to falsyfikaty. Zagadką była też ceramika znajdowana w tym rejonie.

Zdaniem Hernándeza wszystkie te zabytki datowane na lata 600-900 n.e. są pozostałościami po nierozpoznanej dotąd kulturze, którą naukowiec nazwał Huajomulco od jednego z regionów stanu Hidalgo. Na trop naprowadziły archeologa ostatnio odkryte rzeźby, które powiększyły kolekcję tajemniczych zabytków do 41.

Teorię wzmacnia to, że część zagadkowych zabytków i ceramikę znaleziono właśnie przy piramidzie z Huapalcalco.

Spytani pzez National Geographic archeolodzy Thomas Charlton z uniwersytetu Iowa, który prowadził badania w Hidalgo, i Michael Smith z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie przyznali, że koncepcja Hernándeza jest rozsądna i bardzo prawdopodobna.

Meksykanin planuje wykopaliska, które pozwolą zweryfikować hipotezę o istnieniu w Hidalgo nierozpoznanej dotąd kultury.

Na podstawie National Geographic.