Cieszyńska rotunda jest o sto lat młodsza?

Romańska rotunda to duma Cieszyna. Była pierwszą chrześcijańską świątynią w mieście. Jest uznawana za jeden z najstarszych i najpiękniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce. Jej wizerunek jest nawet na rewersie 20-złotowego banknotu.

cieszyn-rotunda

Rotunda na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. Zdjęcie na licencji GNU FDL. Autor: Darwinek

Do tej pory historycy powszechnie uważali, że powstała w XI wieku. Takie przypuszczenia wysnuto w trakcie badań archeologicznych, które na przełomie lat 40. i 50. XX wieku prowadził zespół Aliny Kietlińskiej.

W warstwie, którą uznano za współczesną budowie rotundy i którą wydatowano na XI wiek, znaleziono wtedy ogromne ilości drewna z dawnego grodu średniowiecznego. Pochodziło ono m.in. z pomostów, budowli, dróg. Blisko siedem ton drewna ciężarówki wywiozły wtedy do Opola, gdzie słuch po nim zaginął. W zbiorach cieszyńskiego muzeum zachowała się jednak duża belka z tego znaleziska, którą muzeum wysłało niedawno do analizy dendrochronologicznej w Krakowie.

— Wyniki badań belki określiły tę datę na 1180 rok. To może rzucić nowe światło na moment powstania Rotundy. Pojawiają się przypuszczenia, że może być młodsza o sto lat — mówi Zofia Jagosz-Zarzycka, kierowniczka działu archeologii w Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Archeolog zastrzega jednak, że konieczne są kolejne dokładne badania, by mieć pewność, co do wieku rotundy.

Na podsatwie Gazeta Wyborcza Bielsko-Biała.

Tags: