Nowe odkrycia w twierdzy Heroda

W twierdzy króla Heroda, słynnym Herodionie na Pustyni Judzkiej niedaleko Betlejem, archeolodzy odkryli teatr z freskami na ścianach oraz sarkofagi członków królewskiej rodziny – poinformował w środę izraelski archeolog Ehud Netzer, który kopie tam od 35 lat.

herodium_from_above_2

Pozostałości pałacu widziane z lotu ptaka. Jeszcze większe wrażenie robi rekonstrukcja Herodionu

Herodion (zwany też Herodium) wzniósł Herod Wielki, król Judei w latach 39-4 p.n.e. Twierdza zajmuje ścięty wierzchołek sztucznego wzgórza. Postawiona w latach 22-15 p.n.e. budowla pełniła funkcję ufortyfikowanego pałacu z luksusowymi łaźniami i basenem.

Zdaniem profesora Netzera z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie Herodion jest też miejscem spoczynku Heroda. W maju zeszłego roku uczony informował o odkryciu sarkofagu, w którym pochowano króla. Niedawno archeolodzy znaleźli też jeszcze dwa inne groby.

– Jest pewne, że te dwa inne sarkofagi należały do członków rodziny Heroda – zapewnia Netzer, który twierdzi, że mauzoleum Heroda celowo zniszczono w czasie pierwszego powstania żydowskiego, w 68 roku n.e.

Odkryty teatr miał 650-750 miejsc był bogato ozdobiony malowidłami ściennymi, które zdaniem archeologa są w typie rzymskich fresków z Rzymu i Pompejów.

– Można zasadnie uważać, że budowa teatru miała związek z wizytą w 15 r. p.n.e. Marka Agrypy, wybitnego polityka, dowódcy wojskowego i doradcy cesarza Augusta – powiedział archeolog.

Więcej w depeszy PAP, którą opublikował portal gazeta.pl. PAP pomylił się pisząc, że odkryta budowla to amfiteatr.