Pałac asyryjskiego gubernatora

W południowo-wschodniej Turcji archeolodzy uczestniczący w międzynarodowym projekcie badawczym odkryli pałac asyryjskiego gubernatora, który pochodzi z okresu największego rozkwitu Imperium Asyryjskiego.

800px-ashur-nasir-pal_ii_louvre_ao198511

Król Asyrii Aszurnasirpal II na płaskorzeźbie znalezionej w Nimrud. Inskrypcję tego władcy odkryto w pałacu gubernatora w Ziyaret Tepe

Asyryjczycy od IX do VII w. p.n.e. władali większością Bliskiego Wschodu. Ich królowie rządzili wieloma prowincjami za pośrednictwem gubernatorów. I właśnie pałac jednego z nich odkryli archeolodzy w Ziyaret Tepe, które w starożytności nazywało się Tuszan.

Nie wiemy kiedy Tuszan stało się stolicą asyryjskiej prowincji. Pałac gubernatora na pewno istniał w 882 r. p.n.e., gdyż świadczy o tym inskrypcja króla Aszurnasirpala II. Wydaje się, że przetrwał po sam kres Asyrii, czyli koniec VII w. p.n.e. Jak na razie archeolodzy odkopali fragmenty prywatnych pomieszczeń gubernatora oraz dziedziniec pałacu. Główne pokoje części rezydencjonalnej były bogato wyposażone – w pokojach odkryto kolorowe malowidła ścienne oraz pomieszczenie przeznaczone na piec na kołach.

Najbardziej wyjątkowym odkryciem okazały się pochówki ciałopalne umieszczone w dołach wykopanych na terenie rozległego dziedzińca pałacowego. Jak do tej pory znaleziono ich pięć, w tym dwa w stanie nienaruszonym, z bogatym wyposażeniem grobowym – brązowymi naczyniami, pojemnikami z kości słoniowej i kamienia, starannie rzeźbionymi przedmiotami z kości słoniowej, pieczęciami cylindrycznymi oraz paciorkami. Archeolodzy uważają, że pochowani ludzie byli osobami o wysokim statusie społecznym. Pod jednym z kamieni brukowych dziedzińca archeolodzy znaleźli także 20 brązowych naczyń.

Pałac to nie jedyne ciekawe znalezisko z Ziyaret Tepe. W poprzednich sezonach archeolodzy odkopali między innymi liczne wyroby z kości słoniowej, a także około 30 tabliczek glinianych zapisanych pismem klinowym. Większość tekstów to dokumenty administracyjne, np. rachunki za zboże. Tłumaczenie tabliczek pozwoliło ustalić daty powstania dwóch z nich. Tekst na jednej napisano w 613 roku p.n.e. a na drugiej w 611 roku p.n.e. Pochodzą więc z ostatnich lat istnienia państwa asyryjskiego, które runęło w latach 612-609 p.n.e. pod ciosami Babilończyków, Medów i Scytów.

Więcej na stronach Polskiego Radia. Zainteresowani mogą poszperać też po stronie Ziyaret Tepe Archaeological Project.