Najstarsza hebrajska inskrypcja?

Pięć linii zapisanych 3000 lat temu na ceramicznej skorupie może być najstarszym przykładem hebrajskiego napisu jaki kiedykolwiek odkryto.

Skorupę odnalazł w lipcu tego roku nastoletni ochotnik podczas wykopalisk w Khirbet Qeiyafa, 20 km na południowy-zachód od Jerozolimy.

Tekst jest napisany pismem protokanaanejskim, które było poprzednikiem pisma hebrajskiego. Kierujący zespołem Yosef Garfinkel uznał, że napis jest w języku hebrajskim ze względu na charakterystyczny dla tego języka trzyliterowy czasownik znaczący „robić”. Naukowcy nie odczytali na razie całej inskrypcji, ale zidentyfikowali m.in. słowa sędzia, niewolnik i król.

Jednak inni izraelscy uczeni wskazują, że Izraelici nie byli jedynym ludem, który używał pisma protokannaanejskiego, dlatego trudno udowodnić, że jest to tekst w języku hebrajskim, a nie w jakimś pokrewnym. Dodają jednak, że jeśli nawet nie jest to inskrypcja hebrajska, to i tak skorupa jest wyjątkowym znaleziskiem, gdyż jest to najdłuższy znany protokanaanejski napis.

Według Biblii w okolicy Khirbet Qeiyafa doszło do bitwy, w której Dawid pokonał Goliata.

Na podstawie BBC News. Na National Geographic jest film.