Niezwykle stara ceramika znad Amuru

Rosyjscy archeolodzy znaleźli nad rzeką Amur fragmenty ceramicznych naczyń wypalonych ich zdaniem 15 tysięcy lat temu. To pięć tysięcy lat wcześniej niż najstarsza ceramika z Bliskiego Wschodu.

Naukowcy natrafili na ceramiczne skorupy w prehistorycznej osadzie myśliwych, którą odkryto podczas budowy mostu na rzece Amur w Kraju Chabarowskim niedaleko granicy Rosji z Chinami.

– To była pierwsza ceramika na świecie i choć była prymitywna, skromnie ozdobiona i słabo wypalona, stanowi ważny punkt w dziejach ludzkości – powiedział Andriej Maljawin z Muzeum Archeologicznego w Chabarowsku

Oprócz ceramiki archeolodzy znaleźli w osadzie kamienne topory, noże, skrobaki i groty strzał.

Na podstawie IC Russia i Press TV.

W obu tekstach, z których skorzystałem, pojawiają się twierdzenia, że zdaniem rosyjskich badaczy prehistoryczni mieszkańcy Kraju Chabarowskiego byli pierwszymi ludźmi, którzy uprawiali rolnictwo i hodowali zwierzęta. Jednak stwierdzenie to opiera się tylko i wyłącznie na tym, że znaleziono ceramikę. Moim zdaniem jest to argument o wiele za słaby, co uzasadnię poniżej. Swoją drogą skrajną już głupotę napisał Press TV, który tych prehistorycznych ludzi nazwał Rosjanami. To głupota podwójna, gdyż 15 tys. lat temu Rosjan jeszcze nie było (naród ten ma, podobnie jak nasz, najwyżej tysiąc lat), a w dodatku nad Amurem nie żyli wtedy przodkowie Rosjan, ale ludy azjatyckie. Rosjanie pojawili się na tych ziemiach w XVII w., a dopiero w XIX w. ostatecznie odebrali je Chińczykom.

Niezbyt rzetelne jest też określenie tej ceramiki najstarszą na świecie. Co najmniej równie stare fragmenty ceramiki znaleziono w Japonii. Były już też doniesienia o podobnych znaleziskach nad Amurem. Rosyjscy archeolodzy powinni więc raczej mówić o kolejnym dowodzie na to, że najstarszą ceramikę tworzyli mieszkańcy Japonii i sąsiadującego z nią skrawka kontynentalnej Azji.

Co istotne japońskiej ceramiki nie wiąże się z rolnictwem, jak to próbują zrobić rosyjscy archeolodzy w przypadku najnowszego odkrycia. Niegdyś rzeczywiście łączono pojawienie się wypalanych z gliny naczyń z początkami uprawy roślin. Tak mniej więcej wyglądało to na Bliskim Wschodzie. Jednak odkrycia z Japonii, a także niedawne z Mali świadczą, że pierwszymi użytkownikami ceramicznych naczyń byli myśliwi-zbieracze, a nie rolnicy.