Archeolodzy, pochwalcie się odkryciami!

Archeologia, to nie tylko kopanie, ale też dzielenie się uzyskaną podczas wykopalisk wiedzą. Cały wysiłek włożony w badania marnuje się, gdy nikt nie pozna ich wyników. Jednak porządne naukowe opracowanie efektów wykopalisk jest zazwyczaj bardziej pracochłonne niż samo kopanie. Dlatego informacje o wielu odkryciach pojawiają się po paru latach, a czasami nigdy.

Pewnym rozwiązaniem są publikacje prasowe, odczyty na różnych konferencjach, czy strony poszczególnych ekspedycji. Jednak nie każde odkrycie trafia do prasy i nie każda ekspedycja ma swoją stronę (a zwłaszcza aktualizowaną!). Konferencyjne odczyty są zaś trudno dostępne dla szerszego czytelnika.

Dlatego zachęcam archeologów do dzielenia się wynikami wykopalisk z czytelnikami Archeowieści. Wystarczy wysłać maila na mój adres ( wojciech.pastuszka{małpa}gazeta.pl ) z kilkoma zdaniami albo przygotowaną na potrzeby jakiejś konferencji prezentacją. Nie muszą to być szczegółowe informacje. Zazwyczaj wystarczą dwa, trzy akapity o najciekawszych odkryciach ostatniego sezonu i kontekście stanowiska. Ja taką „surówkę” dopracuję do formy popularyzatorskiej, a przed opublikowaniem mogę odesłać do wglądu, jeśli zgłaszający będą tego chcieli. Gorąco zachęcam też do udostępniania zdjęć znalezionych zabytków i stanowiska.

Dlaczego warto chwalić się właśnie na Archeowieściach? Codziennie zagląda tutaj około 2000 osób – naukowców, pasjonatów, uczniów i studentów. Na Facebooku Archeowieści mają już ponad 8000 fanów, którzy dostają informację o każdym opublikowanym w serwisie tekście.

Z wpisów chętnie odsyłałbym na strony czy blogi poszczególnych ekspedycji, co nie tylko skłoniłoby część czytelników do ich odwiedzenia, ale także podniosłoby je w rankingach wyszukiwarek internetowych, w których Archeowieści radzą sobie całkiem dobrze. We wpisie może się również znaleźć informacja o planowanym wykładzie lub wystawie.

Gorąco zachęcam do współpracy. Niech świat usłyszy o Waszych odkryciach!