Średniowieczne zabytki zamiast bośniackiej piramidy

Trochę ponad dwa lata temu cały świat usłyszał o górze Visocica w Bośni. Archeolog-amator Semir Osmanagić, Amerykanin bośniackiego pochodzenia, uznał, że jest ona wielką piramidą sprzed 12 tysięcy lat i zaczął wykopaliska.

Tegoroczne badania na Visocicy przyniosły ciekawe rezultaty, ale zdecydowanie nie takie jakich oczekiwał Osmanagić. Grupa prawdziwych archeologów, która również kopie na górze, odkryła liczne zabytki. Są one jednak dużo młodsze niż domniemana piramida.

Bośniaccy archeolodzy znaleźli 8 rfagmentów gotyckich ozdób architektonicznych, pochodzące z Wenecji i Niemiec szklane buteleczki z XIV-XV w., 20 srebrnych przedmiotów z XV w. i oczywiście całą masę ceramiki.

Zabytki te są pozostałością po średniowiecznym mieście Visoki, które znajdowało się na szczycie Visocicy. Pierwsze pisemne wzmianki o nim pochodzą z 1355 r., ale archeolodzy podejrzewają, że powstało już w XII w. Od czasu do czasu rezydowali w nim bośniaccy królowie. Ma więc dla niepodległej od zaledwie kilkunastu lat Bośni duże znaczenie, jako pozostałość czasów, gdy była samodzielnym państwem.

Bośniaccy archeolodzy chcą, by rząd przekazał więcej środków na szukanie zabytków po średniowiecznej Bośni. Wzywają też władze, aby odebrały Osmanagiciowi pozwolenia na wykopaliska.

Na podstawie Southeast European Times.

Polecam też mój artykuł o piramidach w Bośni.