Spójrz w oczy neandertalskiej kobiecie

Po raz pierwszy artyści i naukowcy stworzyli rekonstrukcję neandertalczyka (a właściwie neandertalki) wykorzystując informacje zdobyte przez genetyków.

To właśnie dzięki ich pracy Wilma ma rudą czuprynę, podobnie jak jej imienniczka ze słynnych „Flintstonów„. Badania genetyków ujawniły bowiem, że tak wyglądała przynajmniej część neandertalczyków.

Zespół, który stworzył Wilmę, korzystał oczywiście nie tylko z informacji o neandertalskim DNA, ale również z kości sprzed tysięcy lat. Naukowcy wykorzystali repliki znanych żeńskich fragmentów miednicy i czaszki, które uzupełnili pomniejszonymi do kobiecych wymiarów koścmi mężczyzn.

Wilmę stworzono specjalnie dla tegorocznego październikowego numeru magazynu National Geographic.

– Po raz pierwszy antropolodzy mogą wyjść poza skamieniałości i zajrzeć w prawdziwe geny wymarłego gatunku człowieka – powiedział redaktor naukowy magazynu, Jamie Shreeve, który nadzorował projekt.

Spojrzeć Wilmie w oczy możecie oczywiście na stronie National Geographic. Lojalnie ostrzegam, miską by nie została! Warto też obejrzeć galerię zdjęć z „narodzin” Wilmy. Wielkie dzięki za link Anonimie! :)