Złote ozdoby w macedońskich grobach

Złotą biżuterię, broń i naczynia kryły groby, które archeolodzy odkryli na cmenatrzysku niedaleko miasta Pella – stolicy starożytnej Macedonii i miejscu narodzin Aleksandra Wielkiego.


Ozdobiony złotem hełm oraz złota maska znalezione w grobowcu macedońskiego wojownika, który żył około VI w. p.n.e.

Archeolodzy odkryli łącznie 43 groby z lat 650-279 p.n.e. Najbardziej interesujące są groby 20 żołnierzy pochodzące z lat 580-460 p.n.e., czyli z czasów, gdy Macedonia była jedynie małym i – z punktu widzenia Greków – barbarzyńskim krajem.

Przy szczątkach niektórych wojowników archeolodzy znaleźli hełmy z brązu oraz żelazne miecze i noże. Największe wrażenie zrobiły jednak ozdoby ze złotej folii, które pokrywały twarze i klatki piersiowe zmarłych. Na ozdobach widać m.in. wizerunku lwów i innych zwierząt. Zdaniem naukowców symbolizują one królewską władzę.

Archeolodzy odkryli również 11 pochówków kobiet, które przyozdobiono naszyjnikami, kolczykami i broszami ze złota i brązu. Pochowano je w mniej więcej tym samym okresie, co wojowników.

Najmłodsze groby na cmentarzysku pochodziły z czasów, gdy Macedonia stała się już potężnym mocarstwem, dzięki podbojom Filipa II i Aleksandra Wielkiego.

Odkrycie jest efektem szerszego projektu w ramach którego archeolodzy przebadali w ciągu 8 lat aż 900 grobów.

Na podstawie depeszy agencji Reuters. Zdjęcia pochodzą ze strony greckiego ministerstwa kultury.