W początkach naszej ery, kiedy tereny obecnej Rumunii podbili Rzymianie, część wielkiego plemienia Daków schroniła się w trudno dostępnych terenach karpackich, na obszarze obecnej Słowacji, zachodniej Ukrainy i Mołdawii. Niewielkie grupy trafiły również na obecne polskie Podkarpacie, gdzie przetrwały aż do schyłku starożytności. Jedna z takich enklaw istniała nad dolnym Sanem, w okolicach wsi Przędzel i Kopki w powiecie niżańskim.
Pozostałością po „polskich” Dakach są charakterystyczne kurhany (kopce ziemne) nakrywające pozostałości stosów całopalnych. Jeden z takich kopców, mierzący około 12 m średnicy i 1,5 m wysokości był wstępnie rozpoznany w latach 1983-1987. Wchodził on w skład niewielkiego, liczącego 4 kurhany, cmentarzyska w Przędzelu.
W sierpniu ekspedycja Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, kierowana przez Monikę Kuraś z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli przy współpracy dra Marka Florka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, wznowiła badania przędzelskiego kurhanu.
Jak relacjonuje dr Florek, pod zbudowanym z piasku nasypem odsłonięto przepalone belki i bierwiona – pozostałość stosu całopalnego, na którym spalono zmarłego. Niestety nie odkryto żadnego wyposażenia, bowiem ktoś już wcześniej obrabował kurhan. Uzyskana z jednej ze spalonych belek data radiowęglowa (C14) wskazuje, że kopiec usypano w ostatniej ćwierci III wieku bądź latach 20. IV wieku.
Więcej w Nauce w Polsce.
A ja zawsze narzekałem, że w mojej okolicy nie ma nic ciekawego, związanego z historią. A tu proszę, dowiaduję się takich rzeczy z Internetu…
Dzien dobry,
Bardzo interesuja mnie podobne tematy (historia starozytna, niekoniecznie wielkich cywilizacji), ale z racji mojego zawodu mam bardzo nikla wiedze na ten temat. Zastanawiam sie czy ktos z czytelnikow tego mloga (a moze autor bloga?) moglby mi polecic dobra ksiazke (niekoniecznie po polsku) na temat Europy przed-rzymskiej, albo i nawet z okresu rzymskiego, ale nie koncentrujacej sie na Imperium Romanum… Wiem, ze jest interesujaca ksiazka na temat Polski przedslowianskiej (autor mi oczywiscie uciekl z glowy), moze istnieje cos podobnego nieograniczajacego sie tylko do terytorium jednego kraju?
Dzieki za wszelkie informacje.
Jeżeli chodzi o pozycję dotyczącą ziem polskich, to przypuszczam Rafale, że masz na myśli książkę autorstwa Andrzeja Kokowskiego pt. „Starożytna Polska”. Osobiście bardzo ją polecam, jako znakomite wprowadzenie do tematu. Wbrew temu, co sugeruje tytuł, autor wybiega treścią poza granice Polski. W sposób bardzo przystępny podaje ogólną charakterystykę danej kultury czy grupy etnicznej, aby później podać nieco więcej szczegółów na przykładzie znalezisk z terenu Polski. Oczywiście bardzo tu uprościłem opis książki, więc z góry przepraszam autora;D W przypadku zaś innych pozycji z tej tematyki, nie będę proponował żadnych, bo jest ich zbyt dużo. Najłatwiejszy sposób na znalezienie takowej bibliografii jest zajrzenie np. na strony instytutów archeologicznych i sprawdzenie syllabusów dla studentów. Na początek załączam przykładowy link: http://www.inh.wnhis.uksw.edu.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=204&Itemid=68 Pozdrawiam
super,
dzienks:)