Odkryli stolicę rzymskiej prowincji?

Archeolodzy prowadzący wykopaliska w Rumunii odkryli pozostałości miasta, które mogło być stolicą rzymskiej prowincji Dacia Malvensis.

Odkrycia dokonali w pobliżu miasta Cioroiu Nou w okręgu Doli, w południowej części kraju.

Ten rejon dzisiejszej Rumunii prawie 2000 lat temu stanowił część rzymskiej prowincji Dacia Malvensis, której nazwa pochodzi prawdopodobnie od nazwy jej stolicy – rzymskiego miasta Malva. Jego lokalizacji jak dotąd nie udało się ustalić.

Zespół archeologów odkrył na stanowisku pozostałości starożytnej świątyni, budynków administracyjnych i wojskowych, a także cmentarz. Naukowcy odkopali m.in. posążki, monety, fragmenty uzbrojenia i ceramiki.

Specjaliści z Uniwersytetu Craiova badają obecnie odnalezione w ruinach rzymskie inskrypcje, w celu ustalenia starożytnej nazwy odkrytego miasta.

Więcej w depeszy PAP opublikowanej przez Onet.

Dzisiaj mamy BlogDay, czyli święto blogów, w którym blogerzy polecają inne blogi. Zgodnie z zasadmi mają to być nowe blogi. Jako, że nie mam czasu szukać nowych, to tylko przypomnę, że polecane przeze mnie blogi, są cały czas widoczne w prawej szpalcie Archeowieści (gdzie występują razem z nieblogami).