Groby Wikingów na Ostrowie Lednickim

Archeolodzy badający cmentarzysko z II poł. XI w. na Ostrowie Lednickim w Wielkopolsce odkopali dwa groby w obrządku wikińskim.

– Odnaleźliśmy resztki okuć trumiennych, co jest cechą charakterystyczną w grobach Wikingów. Szkielety są bardzo słabo zachowane. To szkielety 2-3-letniego dziecka i innego młodego osobnika, którego płci jeszcze nie ustaliliśmy – powiedział lokalnej „Gazecie Wyborczej” Jacek Wrzesiński, archeolog z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Dwa lata temu odkryto na Lednicy groby 50-letniego mężczyzny i 30-letniej kobiety, pochowanych zgodnie z tradycją wikingów.

Niektórzy historycy na podstawie odkryć archeologów twierdzą, że Mieszko I i jego następcy posiłkowali się najemnikami ze Skandynawii. Zdaniem Wrzesińskiego najnowsze znalezisko świadczy o tym, że Wikingowie sprowadzali na polskie ziemie swoje rodziny, albo wżeniali się w tutejszą społeczność.

W ciągu kilkunastu lat archeolodzy odkryli na Ostrowie Lednickim ponad 1,6 tys. grobów słowiańskich i tylko 4 wikińskie.

Na podstawie Gazety Wyborczej Poznań.