67 grobów na szkolnym boisku

Niewiele szkół może się poszczycić cmentarzyskiem z VII w. p.n.e. na swoim boisku. W Gogolewie na Pomorzu odkryli je w dodatku sami uczniowe.

Gdy w 2005 r. uczniowie usuwali kamienie przed koszeniem trawy, natrafili na zakopane w ziemi przedmioty z brązu. Nauczyciel historii zawiadomił Urząd Ochrony Zabytków w Słupsku. Okazało się, że przedmioty pochodzą z VII w. p.n.e. Na boisko wkroczyli archeolodzy.

W tym sezonie zakończyli badania. Odnaleźli łącznie 67 w większości dobrze zachowanych miejsc pochówku, w których były popielnice (gliniane urny na spopielone szczątki), ozdoby z brązu i fragmenty ludzkich kości.

– Skala odkrycia nieco nas zaskoczyła, gdyż nie spodziewaliśmy się znaleźć tak dużej liczby grobów na terenie przygotowywanym wcześniej pod budowę boiska. Nie wszystkie groby z powodu ich umiejscowienia udało nam się dokładnie przebadać, mimo to odkrycie jest bardzo cenne. Cmentarzysko bowiem pochodzi z krótkiego, bo trwającego jakieś 200-250 lat, a zwanego grupą wielkowiejską, mało dotąd znanego okresu przejściowego między kulturą łużycką a kulturą pomorską, czyli schyłkiem epoki brązu i początkiem epoki żelaza – powiedziała Agnieszka Krzysiak z Muzeum w Lęborku.

Cmentarzysko w Gogolewie to czwarty tego typu obiekt odkryty przez archeologów na Pomorzu.

Na podstawie Rzeczpospolita/PAP.