Mechanizm z Antykithiry wskazywał kolejność greckich igrzysk

Wykonane przez Greków najnowocześniejsze urządzenie starożytności nie przestaje zadziwiać. Słynny mechanizm z Antykithiry nie tylko pokazywał ruch Słońca i Księżyca oraz pozwalał przewidywać zaćmienia tych ciał niebieskich, ale wskazywał też jakie igrzyska odbywały się w danym roku.

Naukowcy, którzy analizują zdjęcia szczątków mechanizmu wykonane przez wielki tomograf komputerowy odczytali kolejne wyryte na nim napisy.

Okazało się, że mechanizm miał też tarczę informującą, które z ważnych igrzysk greckich powinny się odbywać w danym roku. Wokół niewielkiej tarczy naukowcy znaleźli nazwy: Nemea, Istmia, Pytia i Olimpia. Wskazują one na cztery najważniejsze igrzyska.

Naukowcy uzyskali jeszcze jedną ciekawą informację. Otóż okazuje się, że napisane na nim nazwy miesięcy pochodzą z zachodniej części greckiego świata (prawdopodobnie z Sycylii bądź północno-zachodniej Grecji). To kolejna poszlaka łącząca mechanizm z genialnym Archimedesem, który mieszkał w Syrakuzach, największym mieście Sycylii.

W moim ubiegłorocznym artykule o mechanizmie pisałem: „Możliwe jednak, że to nie na Rodos i nie w II wieku p.n.e. narodziły się takie urządzenia. Budowę małego przenośnego planetarium przypisuje się też Archimedesowi, który żył w Syrakuzach na Sycylii w III wieku p.n.e. Warto wspomnieć, że przez długi czas relacje Cycerona o urządzeniu Posejdoniosa i planetarium Archimedesa uznawano za bujdy.”

Na podstawie National Geographic (rekonstrukcja tarczy informującej o igrzyskach). Całą historię mechanizmu i jego badań przeczytacie w moim tekście: Mechanizm z Antykithiry: najnowocześniejsze urządzenie starożytności.

Polecam też długi (jak na internet) film opublikowany przez Nature.