Dowód odkrycia Ameryki przez Polinezyjczyków osłabiony

W ubiegłym roku naukowcy opublikowali wyniki badań kości kury odnalezionej w Chile. Datowanie radiowęglowe wykazało, że kość pochodziła z około 1320-1407 roku n.e., a analizy genetyczne, że ma wspólną mutację z kurami polinezyjskimi.

Badania te dawały mocne podstawy do twierdzenia, że Polinezyjczycy wyprzedzili Kolumba. Indianie bowiem kur nie hodowali, gdyż udomowiono je w Indiach tysiące lat po odcięciu Ameryki od Azji. Ptaki te podbiły Nowy Świat, dopiero gdy pięć wieków temu do Ameryki dotarli Europejczycy. Tyle że Kolumb dokonał tego w 1492 r., a chilijska kość była o minimum 85 lat starsza.

Najnowsze badania genetyczne opublikowane właśnie w Proceedings of the National Academy of Sciences wykazały jednak, że gen, który miał być wspólny tylko dla kur polinezyjskich i kości z Chile, w rzeczywistości występuje u kur na całym świecie. Tym samym obalony został genetyczny związek kości z Polinezją.

Naukowcy, którzy badali chilijską kość uznali, że gen nie jest wyjątkowy, ale twierdzą, że nie obala to całkowicie ich wniosków.

Podstawowym dowodem jest bowiem datowanie kości. Wyraźnie wskazuje ono, że kura, do której kość należała, była w Ameryce na długo przed Kolumbem. – Jesteśmy tego absolutnie pewni – mówi Alice Storey z University of Auckland w Nowej Zelandii. – Dopóki datowanie się broni, badania genetyczne są nieistotne – dodaje.

Wkrótce jej zespół ma opublikować nowe badania wspierające dotychczasowe wnioski.

Na podstawie National Geographic.