Kromaniońskie DNA i logika

Cytat z pewnej gazety:

DNA człowieka rasy Cro-Magnon wskazuje, że był on bezpośrednim przodkiem współczesnych Europejczyków, natomiast nie krzyżował się z neandertalczykami. Do takiego wniosku doszli naukowcy włoscy z Uniwersytetu we Florencji. Analizowali DNA mitochondrialne wydobyte ze skamieniałych kości cromagnończyka żyjącego 28 tys. lat temu. Analizę powtarzali dwukrotnie, aby mieć całkowitą pewność.(…)

Włoskie badania dostarczają kolejnych dowodów na obalenie jednej z teorii – właśnie tej o krzyżowaniu się neandertalczyków z Homo sapiens i wchłonięciu jednej populacji przez drugą. Okazało się, że nie ma śladów DNA neandertalskiego w dziedzictwie genetycznym ludzi z Cro-Magnon. Wiadomość jest pewna, ponieważ naukowcy z Florencji kilkakrotnie badali DNA mitochondrialne, dziedziczone wyłącznie w linii żeńskiej.

Otóż wiadomość nie jest taka pewna. To, że jeden kromaniończyk nie miał wśród swoich żeńskich przodków neandertalki, nie znaczy, że wszyscy kromaniończycy nie mieli neandertalskich przodków.

Badania Włochów przyniosły za to dwie inne istotne informacje. DNA mitochondrialne owego kromaniończyka w zasadzie niczym nie różniło się od DNA współczesnych Europejczyków. Różniło się za to znacząco od DNA neandertalczyków. Jednak wnioskowanie na tej podstawie, że żadnemu kromaniończykowi nie zdarzyły się figle z neandertalką, jest zbyt daleko idące.

Badania opisał m.in. serwis ScienceDaily.

Najnowsze doniesienia o neandertalczykach