Polacy będą współtworzyć park archeologiczny na Krymie

Polska Misja Archeologiczna „Tyritake” jest pierwszym w swoim rodzaju, nowoczesnym programem muzeifikacji stanowiska archeologicznego na Ukrainie, realizowanym we współpracy archeologów z Polski i Ukrainy.

Podczas pięcioletniej kampanii archeologicznej, w ramach ukraińskiego programu Bosporskie Miasto Tyritake, na terenie tego antycznego miasta zaplanowano nie tylko prowadzenie prac wykopaliskowych, ale także kompleksowe badanie jego terytorium – informują przedstawiciele Muzeum Narodowego w Warszawie.

Uczestnictwo Polaków przewidziane jest także w zakrojonych na szeroką skalę pracach konserwatorskich i rekonstrukcyjnych, co w efekcie ma zaowocować stworzeniem parku archeologicznego i lokalnego muzeum poświęconego Tyritake.

W programie uczestniczą także Kerczeńskie Muzeum Historyczno-Kulturalne z Ukrainy oraz krymska Fundacja Demetra.

W zamian za wsparcie ukraińskiego projektu Muzeum Narodowe będzie miało prawo, po 3 latach prac wykopaliskowych, do otrzymania wieloletniego depozytu zabytków pochodzących ze zbiorów Muzeum Kerczeńskiego. – Warto tutaj zaznaczyć, że większość najcenniejszych zbiorów sztuki klasycznej Ermitażu oraz muzeów moskiewskich pochodzi z okolic Kerczu (Królestwo Bosporańskie) – podkreślają przedstawiciele muzeum.

Więcej o projekcie w Nauka w Polsce.

Tyritake leży na wschodnim krańcu Krymu niedaleko Pantikapajon (dziś Kercz), stolicy Królestwa Bosporańskiego. Było grecką kolonią założoną w połowie VI w. p.n.e. Miasto znacznie podupadło, gdy w IV w. n.e. złupili je Hunowie, ale ludzie żyli tam jeszcze w średniowieczu.

Królestwo Bosporańskie było związkiem greckich kolonii położonych we wschodniej części Krymu, na półwyspie Tamańskim i na wschodnich wybrzeżach Morza Azowskiego. Powstało w początkach V wieku p.n.e. Przestało istnieć w IV w. n.e. w wyniku najazdów Gotów, a potem Hunów w IV w. Było wyjątkowym państwem łączącym kulturę Greków, Scytów, a później także Sarmatów.

Najnowsze odkrycia Polaków za granicą