Wydobędą i złożą łódź faraona Cheopsa

Archeolodzy wydobędą z podziemnej komory położonej niedaleko piramidy Cheopsa setki fragmentów starożytnej łodzi, a następnie spróbują je złożyć.

Wydobyta w 1954 pierwsza łódź znaleziona obok piramidy Cheopsa. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.0 Belgium. Autor: Alex Lbh

Mająca 4500 lat łódź to jedna z dwóch jednostek znalezionych ponad 50 lat temu obok piramidy faraona Cheopsa w Gizie. Pierwszą wydobyto w 1954 r. i zrekonstruowano.

Od soboty turyści mogą oglądać fragmenty drugiej łodzi dzięki kamerze, którą naukowcy wprowadzili do komory przez otwór w wapiennym stropie. Wydobywanie około 600 kawałków drewna zacznie się w listopadzie.

Komory z łodziami odkryli robotnicy, którzy usuwali nawiany przez wiatr piasek z południowej strony najsłynniejszej piramidy świata. To najstarsze starożytne statki jakie przetrwały do naszych czasów.

Zrekonstruowana łódź jest wystawiona w niewielkim muzeum zbudowanym nad komorą, z której ją wyjęto. Jest to wąska jednostka o długości ponad 42 metrów. Zbudowano ją z drewna cedrowego łączonego linami z konopii. Technika ta jeszcze niedawno była powszechna na Bliskim Wschodzie.

Niewydobyta łódź jest zdaniem naukowców podobna, ale mniejsza i gorzej zachowana. Do jej budowy użyto drewna cedrowego i akacjowego.

Naukowcy mają nadzieję, że jej zbadanie pozwoli wyjaśnić, czy łodzie te kiedykolwiek pływały po Nilu, czy też miały jedynie znaczenie religijne.

Zwolennicy koncepcji, że niegdyś pływały, wskazują na ślady lin na drewnie, które mogły powstać, gdy liny nasiąkały wodą, a potem schły i kurczyły się.

Jednak Zahi Hawass, szef egipskiej Najwyższej Rady Starożytności, wierzy, że łodzie nie służyły do przewiezienia zabalsamowanych szczątków władcy. Jego zdaniem miały być środkiem transportu, w którym dusza Cheopsa krążyłaby po niebie. Jedna łódź miała służyć duszy władcy w dzień, a druga w nocy. Ma o tym świadczyć solarny symbol odkryty w drugiej komorze.

Na podstawie Middle East Online.

Najnowsze odkrycia archeologiczne w Egipcie