Najstarsze olejne malowidła i peruwiańska mumia, czyli dwa razy wideo

W styczniu tego roku pisałem o odkryciu w Bamjan w Afganistanie śladów olejnych farb z VII w. n.e. To sensacyjne odkrycie, gdyż dotychczas uznawaliśmy olejne farby za genialny wynalazek europejskich malarzy rozpowszechniony w XV w. Na BBC ukazał się właśnie film, na którym możecie obejrzeć te najstarsze olejne malowidła świata.

Drugi filmik, który polecę zaserwował nam National Geographic. Pokazuje on rozwijanie mumii będącej dziełem mało znanej peruwiańskiej kultury Chancay. Mumia ma około 1000 lat.

Naukowcy rozwijali mumię kilka tygodni. Między zwojami tkaniny znaleźli liczne kolby i ziarna kukurydzy oraz kępki naturalnej bawełny, których znaczenie pozostaje dla nas tajemnicą. Zmarły, którym był trzydziestoparoletni mężczyzna, miał przy sobie pustą torbę, a w prawej ręce ściskał kłębek przędzy. Naukowcy znaleźli jeszcze przy nim proce oraz 30-centymetrową drewnianą figurkę ubraną tak samo jak zmarły, który miał na sobie dwie tuniki i przepaskę biodrową. Na prawym kolanie mężczyzny naukowcy dojrzeli czarny tatuaż.

Również twarz mumii była ukryta pod kilkoma warstwami tkaniny. W każdej były niewielkie ofiary, np. kawałek srebra. Twarz mumii była pomalowana na czerwono. Na jego oczach leżały blaszki z miedzi i srebra. Kolejna była między zębami.

Indiańscy spece od balsamowania usunęli organy wewnętrzne mężczyzny podobnie jak czynili to Egipcjanie.