Zmiany poziomu oceanu powodują masowe wymieranie?

Od czasów, gdy 3,5 mld lat temu powstało życie, aż 23 razy doszło do masowego wymierania. W ciągu ostatnich 540 milionów lat było pięć wielkich katastrof, w których wymierało 75-95 proc. gatunków. Od kilkudziesięciu lat naukowcy próbują wyjaśnić przyczyny tych zdarzeń. W ostatnim „Nature” ukazał się artykuł wskazujący, że główną przyczyną może być podnoszenie się i cofanie wód oceanu.

Płytkie morze w Dewonie. Ilustracja na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0. Autor Karen Carr

Badania prowadzone przez profesora Shanana Petersa z University of Wisconsin-Madison wykazały, że owe pięć wielkich wymierań z ostatnich 540 milionów lat zbiegło się ze zmianami poziomu oceanu, podobnie jak wiele mniejszych wymierań.

Zmiana poziomu oceanu najboleśniej odbija się na płytkich morzach, w których życie jest wyjątkowo bogate. Zanikanie takich mórz, a także zmiany w ich temperaturze czy dostępności składników odżywczych powodują zagładę całych ekosystemów.

Podnoszenie się i opadanie poziomu oceanów jest wywołane ruchami płyt tektonicznych oraz zmianami klimatycznymi.

Badania Petersa nie wykluczają udziału innych czynników, np. uderzeń meteorytów czy aktywności wulkanów, ale naukowiec podkreśla, że wielu wymierań nie da się powiązać z takimi zdarzeniami.

Na podstawie NSF i National Geographic.