Kwatera główna faraońskiej armii odkryta

Egipscy archeolodzy odkryli miejsce, które nazywają kwaterą główną faraońskiej armii strzegącej północno-wschodniej granicy państwa.

Twierdza zwana w starożytności Tharu leży na półwyspie Synaj w pobliżu współczesnego miasta Qantara. To w niej zaczynała się wojskowa droga łącząca Egipt z Lewantem, który był częstym celem egipskich wojsk.

Archeolodzy pracują w tym miejscu już od 1986 roku, ale dopiero teraz odkryli inskrypcje, które pozwoliły im zidentyfikować fort. Wymieniają one trzech faraonów z czasów Nowego Państwa: Tutmozisa II, Setiego I i Ramzesa II

Zdaniem naukowców twierdzę używano od czasów Nowego Państwa, które zaczęło się w XVI w. p.n.e., aż do epoki ptolemejskiej, która zakończyła się w I wieku p.n.e.

Forteca wykonana jest z suszonej cegły i ma 500 na 250 metrów. Jej mury wzmacniały wieże o wysokości czterech metrów. Znajduje się w niej pierwsza świątynia odkryta w północnej części Synaju oraz magazyny, w których przechowywano zboże i broń. Archeolodzy znaleźli również piece, pieczęcie i gliniane naczynia.

Do ciekawego archeologicznego odkrycia doszło też w południowej części Egiptu niedaleko Asuanu. Naukowcy znaleźli na dnie Nilu portyk świątyni boga urodzaju Chnuma. Pokrywające go napisy wykonano gdzieś między X a VI w. p.n.e. Ze względu na rozmiary portyk na razie pozostanie pod wodą. To pierwsze badania archeologiczne dna Nilu.

Na podstawie depeszy agencji Reuters i National Geographic.

Najnowsze odkrycia w Egipcie

Tags: ,