Hawass: zidentyfikowałem grobowiec Kleopatry

Najbardziej znany egiptolog , szef egipskiej Najwyższej Rady Starożytności Zahi Hawass twierdzi, że zidentyfikował grobowiec Kleopatry i już wkrótce odnajdzie wejście do niego. Jego zdaniem w tym samym grobowcu pochowano równiez Marka Antoniusza, kochanka egipskiej królowej.

Zdaniem Hawassa najsłynniejsza władczyni Egiptu jest pochowana pod ruinami świątyni Taposiris Magna niecałe 50 kilometrów na zachód od Aleksandrii. Już jakiś czas temu archeolog odkrył pod świątynią około 120-metrowy tunel, a w nim rzeźby i monety z wizerunkiem Kleopatry, które jego jego zdaniem świadczą o tym, że królowa została tam pochowana. Natomiast dwa tygodnie temu Hawass odkrył popiersie Marka Antoniusza.

Wedle antycznych historyków oboje popełnili samobójstwo i zostali pochowani razem. Zdaniem Hawassa miejsce, gdzie mieści się świątynia było świetną kryjówką przed wojskami Oktawiana, który ścigał kochanków.

Na razie jednak prace zostały wstrzymane ze względu na upały i będą wznowione w listopadzie. Wówczas Hawass zamierza m.in. użyć georadaru, by znaleźć podziemne komory.

Na podstawie The Times.

Do twierdzeń Hawassa należy podchodzić bardzo ostrożnie. O rychłym odkryciu grobowca Kleopatry mówił już dwa lata temu. Duże wątpliwości budzi też lokalizacja grobowca tak daleko od Aleksandrii. Z tekstów antycznych historyków wynika, że Kleopatra i Antoniusz zmarli w Aleksandrii i że tam znajdowało się mauzoleum królowej, które w wyniku trzęsień ziemi znalazło się pod wodą.

Czytaj też: O urodzie Kleopatry, Najnowsze odkrycia archeologiczne w Egipcie.