Pomalują Kolumnę Trajana

Włosi postanowili zamalować jeden z najsłynniejzych zabytków Rzymu. Na szczęście tylko światłem. Dzięki temu zobaczymy Kolumnę Trajana taką, jaka była w starożytności, zanim ze słynnego reliefu, który ją pokrywa (fragment poniżej), nie zeszła farba.

W przyszłym roku o każdej godzinie specjalne projektory kontrolowane przez komputer będą na kilka minut pokrywać kolumnę kolorami. Oczywiście tylko w nocy.

Włosi testowali juz technologię na kopii fragmentu reliefu. Efekt możecie zobaczyć na Discovery News. Pomysł jest częścią szerszego projektu przewidującego lepsze i dynamiczniejsze oświetlenie resztek rzymskich for.

Kolumna ma 40 m wysokości i słynie z oplatającego ją 200-metrowego reliefu przedstawiającego sukcesy cesarza Trajana w dwóch wojnach dackich. Jest najlepiej zachowanym zabytkiem z Forum Trajana i jednym z najlepiej zachowanych zabytków w Rzymie. Jednak nie wygląda dokładnie tak jak w antyku. Oprócz farby straciła też posąg cesarza, który stał na jej szczycie. W XVI w. zastąpił go św. Piotr.