Turyści złupili Forum Trajana

Wiele fragmentów rzeźb i kawałków amfor, które jeszcze niedawno można było znaleźć na Forum Trajana, stało sie łupem turystów – alarmują włoscy archeolodzy. Osób szukujących oryginalnych pamiątek z Wiecznego Miasta nie zniechęciły ani kamery przemysłowe, ani barierki.

Fragment forum Trajana. Z tyłu widać słynną kolumnę cesarza. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution 2.5. Autor: Sailko

Skarby antycznego Rzymu są bardzo słabo chronione. Dowiódł tego reporter „Il Messagero”, który wyniósł z wykopalisk archeologicznych kilka skrzyń artefaktów. Nikt nie próbował go zatrzymać, choć zrobił to w biały dzień.

Eugenio La Rocca, szef służb ochrony dziedzictwa kulturowego w Rzymie twierdzi jednak, że postawienie strażnika przy wszystkich stanowiskach archeologicznych w mieście byłoby niepraktyczne. – Gdybyśmy to zrobili Rzym stałby się gigantycznym bunkrem – twierdzi. Zapewnił jednak, że najcenniejsze zabytki są katalogowane i przechowywane w magazynach.

Na podstawie UPI.

Forum Trajana jest dziełem architekta Apollodorosa z Damaszku. Powstało w latach 107-113 n.e. Było ostatnim, największym i najwspanialszym cesarskim forum. Tworzyły je m.in. brama w kształcie łuku triumfalnego, rynek z posągiem konnym cesarza (rekonstrukcja), portyki, bazylika Ulpia, poświęcona władcy świątynia, dwie biblioteki i wreszcie ustawiona między nimi kolumna Trajana, która zachowała się do naszych czasów w doskonałym stanie.