Kolejne badania wykazują, że wszyscy pochodzimy z Afryki

Dwa zespoły genetyków przeanalizowały łącznie geny prawie 1500 osób. W kodzie genetycznym każdego z nich naukowcy wyszukiwali ponad pół miliona miejsc, w których ludzkie geny najczęściej się od siebie różnią.

Żyjący w południowej części Afryki San należą do ludów najbardziej zbliżonych genetycznie do przodków wszystkich ludzi. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.0. Dziewczynę sfotografowała Lisa Gray, a myśliwego Ian Beatty

Wyniki tych jak na razie najbardziej szczegółowych badań historii naszych genów w żadnym razie nie są zaskakujące. Potwierdziło się, że wszyscy ludzie pochodzą z Afryki oraz że Amerykę zajęli potomkowie ludzi żyjących na Syberii.

Potwierdziło się również, że DNA współczesnych mieszkańców Czarnego Lądu jest najbardziej zróżnicowane. Dlaczego? Bo tam Homo sapiens mieszka najdłużej i od najdłuższego czasu gromadzi kolejne mutacje w genach.

Ludzie żyjący w innych częściach świata są bardziej jednolici genetycznie, co można prosto wyjaśnić. Gdy z Afryki wyruszała w świat grupa naszych przodków, reprezentowali oni tylko część afrykańskiego bogactwa genów. A właśnie z tej części rozwijała się cała nowa populacja. Z nowego miejsca pobytu znowu wyruszała grupka, by osiedlić się gdzieś dalej, i ona znowu stanowiła tylko część początkowej różnorodności typów DNA. I tak dalej, i dalej. W ten sposób, analizując zróżnicowanie genomów współczesnych populacji ludzkich, można wytyczyć drogę migracji naszego gatunku.

Dodatkowych informacji dostarczają nowe mutacje, które pojawiały się w ludzkim DNA podczas wędrówek po świecie i były przekazywane następnym pokoleniom. Dzięki analizom genetyków wiemy, że pierwsza fala osadników opuściła Afrykę jakieś 100 tys. lat temu i ruszyła na Bliski Wschód. Część ich potomków wzięła kurs na Europę i Azję, wyspy Pacyfiku, aby w końcu dotrzeć do Ameryki.

Dowiedzieliśmy się także, które współczesne społeczności są najbardziej zbliżone genetycznie do naszych przodków. To koczownicze ludy ze środkowej i południowej Afryki: San, Mbuti i Biaka.

Więcej o badaniach w Gazecie Wyborczej.