Kompleks piramid odkryto w Peru

Pozostałości co najmniej 10 piramid odkryli archeolodzy w peruwiańskiej prowincji Piura. Na kompleks natrafili w ubiegłym miesiącu robotnicy. Wezwani natychmiast archeolodzy przeprowadzii już wstępne badania.

Zbudowane z suszonej cegły (adobe) piramidy zajmują obszar około 3 km na 1,5 km i są dziełem kultury Vicús. Zdaniem naukowców kompleks był centrum religijnym albo cmentarzyskiem dla arystokracji.

Kulturę Vicús znamy nardzo słabo, gdyż większość jej stanowisk spustoszyli rabusie. Kwitła ona u północnych wybrzeży Peru od około 200 r. p.n.e do 300 r. n.e.

Archeolodzy odkryli też platformę z cegły o wymiarach 25 m na 30 m, która znajduje się obok jednej z większych piramid. Możliwe, że w platformie chowano zmarłych, ale konieczne są dalsze badania, by potwierdzić te podejrzenia.

W jednej z piramid naukowcy znaleźli trochę przedmiotów oraz fragmenty ludzkiej czaszki.

Obszar, na którym znajdują się piramidy, otacza cmentarzysko, które zostało całkowicie obrabowane. Wydaje się jednak, że sam kompleks jest nietknięty.

Kultura Vicús jest podobna do kultury Moche, która kwitła na południe od prowincji Piura w latach 100-750 n.e. Możliwe, że obie kultury miały ze sobą jakiś związek.

Na podstawie National Geographic.