Nietknięty grobowiec egipskiego wojownika

Grobowiec wojownika imieniem Iker (Wspaniały) znaleźli hiszpańscy archeolodzy na używanej przez kilka stuleci nekropoli Dra Abul el-Naga, która znajduje sie około kilometr na wschód od słynnej świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari.

Do odkrycia doszło podczas rutynowych badań w pochodzącym z XV w. p.n.e. grobowcu Dżehutiego, który był podskarbim królowej Hatszepsut. Grobowiec Ikera jest dużo starszy – pochodzi z XXII-XXI w. p.n.e.

W grobowcu wojownika archeolodzy znaleźli pięć strzał z trzciny oraz trumnę. W jej wnętrzu znajdowała się mumia Ikera oraz dwa łuki i trzy berła świadczące o wysokiej randze pochowanego wojownika. Trumna jest lekko uszkodzona przez wodę i termity. Starożytny artysta namalował na niej Ikera składającego dary bogini Hathor.

Grobowce wojowników nie są w Egipcie częstym odkryciem, gdyż grupa ta nie pełniła tak ważnej roli, jak w wielu innych starożytnych społecznościach. Jednak w czasach Ikera znaczenie wojowników było większe, niż w innych okresach egipskiej historii, gdyż w XXII w. doszło do podziału państwa i wojen domowych.

Naukowcy nie wiedzą jeszcze jakiej narodowości był Iker. Faraonowie najmowali bowiem do wojska wielu Nubijczyków i Libijczyków, którzy nierzadko osiągali wysoką pozycję w egipskiej armii.

Na podstawie National Geographic.