Nosiliśmy buty już 40 000 lat temu

Badania szczątków człowieka, który zmarl 40 tys. lat temu wykazały, że chodził w butach. Naukowcy Hong Shang i Erik Trinkaus ustalili to dzięki kościom palców stóp. Noszenie stale jakichkolwiek butów powoduje bowiem, że podczas chodzenia środkowe palce stóp mniej pracują, przez co są drobniejsze.

Odkrycie znacznie wydłuża historię butów, gdyż najstarsze znane dotąd dowody ich używania miały około 12 tys. lat.

Kości palców stóp rzadko występują w tak starych szczątkach ludzkich, dlatego znalezione w jaskini Tianyuan w Chinach dwie kostki dały naukowcom niezwykłą okazję, do sprawdzenia, czy 40 tys. lat temu chodzono już w butach.

Podobne wyniki dały też zbadane przez Shanga i Trinkausa kości palców stóp pochodzących od człowieka, który żył w Rosji 27,5 tys. lat temu.

By mieć pewność, że rzeczywiście środkowe palce stóp zdradzają, czy ich właściciel nosił buty, naukowcy przebadali też szczątki chodzący zazwyczaj na bosaka Indian Pueblo oraz używających butów Inuitów. Okazało się, że palce Indian były mocniej zbudowane niż Inuitów.

Badacze zainteresowali się również neandertalczykami. Okazało się, że kości ich palców są bardzo mocno zbudowane, co wskazuje, że raczej nie chodzili w butach. Nie można jednak wykluczyć, że chronili stopy przed chłodem, np. owijając je skórami albo nosząc buty sporadycznie.

Na podstawie Discovery News.