Królewska trumna z Jemenu

Podczas wykopalisk w regionie al-Asibia w jemeńskiej prowincji Ibb archeolodzy odkryli w marmurowym grobowcu trumnę z brązu pochodzącą z czasów królestwa Saby – podał jemeński serwis Saba Net. Cechy trumny wskazują, że należy ona do jednego w władców Saby. Zdaniem jemeńskich archeologów to jedno z najważniejszych odkryć na Półwyspie Arabskim.

Saba, wymieniona w Biblii pod nazwą Szeba, była silnym i bogatym królewstwem, które kwitło w Jemenie od XII do II wieku p.n.e. Dobrobyt zawdzięczało dobrze rozwiniętemu rolnictwu. Na jego potrzeby mieszkańcy Saby stworzyli rozbudowany system irygacyjny. Jednym z jego elementów była wielka tama przegradzająca Wadi Dhana niedaleko stolicy królestwa Marib. Była to jedna z najbardziej imponujących budowli starożytności. Rozbudowywana przez wieki tama miała 620 m długości i 16 m wysokości. Służyła aż do pierwszych lat VII w. n.e. kiedy przerwała ją fala powodziowa.

Galeria zdjęć tamy z Marib (kilka pierwszych pokazuje współczesną zaporę).

Aktualizacja

Wczesnym rankiem 17 stycznia nieznani sprawcy zniszczyli trumnę. Władze archeologiczne obwiniają za zdarzenie siły bezpieczeństwa, które wycofały pilnujące znalezisko patrole.