Nietknięty grobowiec kapłana sprzed 4500 lat

Niezwykłe odkrycie trafiło się czeskim archeologom w egipskim Abusir. Dokopali się do grobowca kapłana Neferinpu, który żył 4500 lat temu. Odkrycie tak starego nieobrabowanego grobowca to wyjątkowo rzadkie zdarzenie i wielka szansa na wzbogacenie naszej wiedzy o wierzeniach i życiu Egipcjan z czasów Starego Państwa.

Komora grobowa, do której prowadzi wąski szyb znajduje się na głębokości 10 m. Sama komora ma cztery metry długości i dwa szerokości. Archeolodzy znaleźli w niej sarkofag ze szczątkami kapłana, kości jego krewnych, a także biżuterię i inne przedmioty wkładane do grobów.

Nekropola w Abusir. Na pierwszym planie widać ruiny świątyni grobowej króla Sahure. W tle piramidy Niuserre i Neferirkare (ta większa)

Czescy naukowcy ustalili, że Neferinpu był jednym z kapłanów pośmiertnego kultu któregoś z władców Egiptu. Nie był postacią wysoko postawioną, ale z pewnością zaliczał się do elity egipskiego społeczeństwa.

Abusir leży niedaleko Kairu, około 20 km od słynnych piramid w Gizie. Znajdująca się tam nekropola należy do najstarszych w Egipcie. Swoje piramidy zbudowało na niej kilku władców z V dynastii, która panowała około 4500-4350 lat temu. Więcej o Abusir.

Na podstawie Radio Praha.