Multimedialne wille z IV wieku

Rzym ma nową atrakcję dla turystów. Od soboty można zwiedzać ruiny dwóch luksusowych willi, które dzięki multimedialnym dodatkom umożliwiają prawdziwą podróż w czasie.

Wille znajdują się w samym sercu starożytnego Rzymu, niedaleko Forum Trajana. Ich pozostałości odkryto przypadkiem w 2005 r. podczas remontu podziemi XVI-wiecznego Palazzo Valentini. Do naszych czasów zachowały się fragmenty ścian i podłogi z bogatymi mozaikami. W pobliżu willi archeolodzy znaleźli pozostałości prywatnej łaźni z III wieku n.e.

Dzięki szklanym podłogom zwiedzający mogą zobaczyć odsłonięte przez archeologów marmurowe podłogi, mozaiki i fundamenty luksusowych rezydencji. To co nie dotrwało do naszych czasów ujrzą zaś dzięki wyświetlanym trójwymiarowym rekonstrukcjom. Ukażą one nie tylko wnętrza domu, ale także fragmenty starożytnego Rzymu, które mieszkańcy willi widzieli z okien oraz podczas spacerów.

Zdaniem włoskich archeologów w willach mieszkali członkowie miejskiej elity, być może nawet senatorowie. Oprócz kuchni, salonów i stajni mieli też do dyspozycji bibliotekę.

Archeolodzy podkreślają, że rekonstrukcje nie ukazują prawdziwego wyglądu obu willi, ponieważ wykopaliska nie przyniosły wszystkich potrzebnych do tego informacji. Tworząc trójwymiarowe obrazy posiłkowali się więc wiedzą zdobytą podczas badania innych willi z tego okresu.

Na podstawie Yahoo/AP oraz The New York Times. Polecam film pokazujący ruiny willi i rekonstrukcje.