Cmentarzysko karłowatych hipopotamów

Zawaloną jaskinię pełną kości karłowatych hipopotamów znaleźli naukowcy niedaleko Ayia Napa na Cyprze. Na razie wydobyli szczątki około 80 zwierząt, ale podejrzewają, że pod przebadaną warstwą mogą leżeć setki następnych.

Cmentarzysko wstępnie datowano na 9 tys. – 11,5 tys. lat p.n.e. Naukowcy liczą, że jego przebadanie przyniesie najstarsze dowody bytności człowieka na wyspie. Obecnie najstarsze znane ślady ludzi – pozostałości ognisk, kamienne narzędzia i rysy na kościach – pochodzą z innego cmentarzyska hipopotamów datowanego na około 8 tys. lat p.n.e. Samo istnienie cmentarzyska nie jest dowodem działań człowieka, gdyż takie nagromadzenie kości mogło też powstać naturalnie (jaskinia mogła być np. schroniskiem zwierząt).

Karłowaty hipopotam z Afryki posila się w bristolskim ZOO

Wymarłe już karłowate hipopotamy z Cypru były potomkami pełnowymiarowych hipopotamów, które dotarły w jakiś sposób na wyspę 100 tys. – 250 tys. lat temu. Uwięzione na niewielkim Cyprze zwierzęta skarłowaciały. Hipopotamy-pigmeje żyły też na Krecie, Malcie i Sycylii.

Cypryjskie minihipcie miały zaledwie 0,75 m wysokości i 1,2 m długości. Rozmiary zwykłych hipopotamów to odpowiednio 1,6 m wysokości i nawet 4,5 m długości. Karłowate hipopotamy można obecnie spotkać w trudnodostępnych lasach Wybrzeża Kości Słoniowej, Liberii i Sierra Leone.

Na podstawie National Geographic. Polecam też wpis o bawole-pigmeju z filipińskiej wyspy Cebu.