Klej, który trzymał dwa tysiące lat

Niemieccy archeolodzy twierdzą, że odkryli pozostałości kleju, którym jakiś rzymski rzemieślnik przymocował srebrny liść laurowy do wspaniale zdobionego hełmu legionisty.

Żelazny hełm odkryto niedaleko miejscowości Xanten w dawnym korycie Renu. Użycie kleju naukowcy zauważyli przypadkiem podczas odcinania małego skrawka metalu. Powstałe podczas cięcia ciepło spowodowało, że laurowy listek odkleil się od hełmu i zostawił ślady po kleju.

Badania wykazały, że do zrobienia kleju Rzymianie użyli bitumenu, wołowego tłuszczu i smoły. Naukowcy nie zdołali jednak na razie odtworzyć substancji. Prawdopodobnie jeszcze jakiś inny składnik (trociny, sadza albo piasek) był używany do jego sporządzenia.

– Kiedy wreszcie zdołamy odtworzyć ten superklej, będzie on łatwo konkurował ze swoimi współczesnymi odpowiednikami – zapewnia Frank Willer z muzeum historycznego w Bonn. – W końcu, który współczesny klej trzyma przez 2000 lat?

Jednak duży wpływ na wytrzymałość kleju miało to, że hełm przez wiele stuleci nie był wystawiony na działanie czynników atmosferycznych.

Na podstawie The Independent.

Tags: