Niezwykły tron z Herkulanum

Archeolodzy dokonali kolejnego wspaniałego odkrycia w starożytnym Herkulanum zasypanym w 79 r. n.e. przez erupcję Wezuwiusza. Odnaleźli mianowicie fragmenty wspaniale zdobionego tronu wykonanego z drewna i kości słoniowej. Zdaniem archeologów to najcenniejszy drewniany mebel jaki kiedykolwiek znaleziono w Herkulanum. (galeria zdjęć)

Znalezisko jest pierwszym rzymskim tronem z drewna jaki znamy. Dotąd na żywo mogliśmy podziwiać tylko trony z marmuru, a te z drewna znaliśmy jedynie dzięki antycznym freskom i mozaikom. Odkrycia dokonano na przełomie października i listopada. Teraz konserwatorzy zabezpieczają znalezione fragmenty i starają się zrekonstruować wygląd całego mebla.

W oparciu o pokrywające tron płaskorzeźby naukowcy uważają, że był on prawdopodobnie używany podczas ceremonii związanych z kultem Attysa. W najwspanialszej scenie widać bowiem właśnie tego boga zbierającego szyszki świętej sosny. Inne ornamenty ukazują zaś liście i kwiaty, co podkreśla związek z Attysem, gdyż był on bogiem odradzającej się na wiosnę przyrody.

Na podstawie Yahoo/Reuters.

Wedle mitologii Attys był pięknym młodzieńcem, ukochanym bogini Kybele, który w przystępie szału pozbawił się męskości i zmarł, by potem zmartwychwstać. Jego kult trafił do Rzymu z Azji Mniejszej pod koniec I wieku p.n.e. Ze względu na orgiastyczny i ekstatyczny charakter kultu senat zabronił obywatelom rzymskim sprawowania funkcji jego kapłanów. Później jednak kult Attysa i Kybele był wspierany przez cesarzy, a zwłaszcza przez słynącego z orgii Kaligulę i jego spokojniejszego następcę Klaudiusza.