Spódniczki mini i topy prehistorycznych dziewczyn

Czy 7000 lat temu kobiety kusiły mężczyzn spódniczkami mini i topami? Jeśli figurki znalezione w miejscowości Pločnik przedstawiają prawdziwe ubrania, to odpowiedź brzmi: tak.

Gliniane figurki niewiast w ponętnych strojach, to jedno z najnowszych odkryć na niezwykłym prehistorycznym stanowisku w południowej Serbii.

Od wielu lat serbscy archeolodzy badają zajmujące 120 hektarów pozostałości neolitycznej osady zamieszkanej jakieś 7400-6700 lat temu. To co odkryli wyraźnie wskazuje, że była to niegdyś jedna z najbardziej rozwiniętych osad w Europie. Jej mieszkańcy byli świetnymi rzemieślnikami. Mieli wysoce rozwinięte garncarstwo – archeolodzy odkryli już 60 wzorów pięknych naczyń i figurek. Prawdopodobnie jako pierwsi w Europie opanowali metalurgię.

Ich życie niewiele różniło się od życia mieszkańców polskiej wsi jeszcze kilka pokoleń temu. Domy miały piece, ludzie spali na wełnianych matach i futrach, a stroje wytwarzali z wełny, lnu i skór. Dzieci bawiły się figurkami zwierząt, grzechotkami, a także prawdopodobnie lepiły dla zabawy własne garnki. Śmieci lądowały w specjalnych dołach. Mieszkańcy osady mogli nawet liczyć na pewne luksusy, gdyż niedaleko niej była studnia z wodą termalną.

Pločnik zaliczamy do kultury winczańskiej, która dominowała na terenach Serbii, Macedonii i kilku sąsiednich państw 7500-6000 lat temu. Dzieje niezwykłej osady zakończyły się jednak jakieś 700 lat przed końcem kultury winczańskiej i to prawdopodobnie w dramatycznych okolicznościach, gdyż archeolodzy natrafili na ślady wielkiego pożaru.

Na podstawie Reutersa. Zdjęcia figurek (galeria jest niestety na Yahoo, więc najpewniej za jakiś czas będą pod tym adresem inne zdjęcia)